Návod ke komunitě xboxových tankistů

Komunita World of Tanks XBOX CZ/SK na Google Plus je dodatečný zdroj informací k oficiálnímu fóru. Odtud nelze dostávat novinky automaticky. Což je v době smartfonů a tabletů jaksi - trapné. A to ještě předpokládá, že by se tam nějaké horké novinky objevovaly a to ještě včas. ;-) Abyste nás mohli sledovat na Plusku, nepotřebujete ani účet na Googlu.


K čemu je tato komunita dobrá?

  • Novinky zde vycházejí rychleji, bez chyb a v jednom proudu aktualit.
  • Informací máme podstatně více než na fóru, protože sledujeme i cizojazyční fóra, Twitter, Twitch a spousty dalších informačních zdrojů.
  • Sledujeme výpadky serverů, změny ve Speciálních operacích, známé chyby updatů a spousty dalších informací důležitých pro hráče, které správci českého fóra dlouhodobě ignorují.
  • Členové mohou zjistit co se děje nebo vzájemně komunikovat odkudkoliv a z čehokoliv (počítače, mobily, tablety...)
  • Pro obrázky posílané sdílené s komunitou zde není žádný limit - ani co do počtu, ani do objemu. Plusko je přímo propojené s YouTube - videa jdou spouštět přímo v příspěvcích. Jdou zde připájet dokumenty, události, vytvářet kalendáře... no a většinu z toho aktivně využíváme.
  • Náš blog umožňuje publikaci i dlouhých a složitých příspěvků. Umožňuje neomezené vkládání a zalamování obrázků, tabulek i videa. Je přitom otevřený všem členům komunity, kteří chtějí přispět něčím, na co běžný příspěvek v komunitě nestačí.

Co k tomu potřebujete?

Vlastně nic. Pokud chcete komunitu jenom pasivně číst, prostě si klikněte na tento odkaz a pak si přidejte záložku do prohlížeče. A nebojte, bude se správně zobrazovat i na mobilech. To samé platí pro náš blog. V počítači to pak bude vypadat nějak takhle:



Všimněte si v levém sloupci hlavně dvě věci:

  1. Vyhledávací políčko Hledejte v komunitě. Zatím co „velké“ vyhledávací pole úplně nahoře na stránce hledá v celé službě Google Plus, tato menší verze hledá pouze v příspěvcích komunity. Pokud hledáte něco konkrétního, zkuste to tudy.
  2. Položky jako Aktuality, Diskuse/Off Topic nebo Tipy, triky, odkazy jsou tzv. kategorie. Do nich se řadí všechny nové příspěvky. Když vás tedy zajímají pouze novinky, klepněte na Aktuality. Mají dokonce vlastní adresu, kterou si rovněž můžete uložit zvlášť.

Když se ale takhle anonymně pokusíte napsat komentář, nebo přidat ke komunitě, Google vás hned vyzve k přihlášení. Pokud nemáte žádný účet, který by vypadal jako jméno@gmail.com, založte si ho. Netrvá to dlouho a jak uvidíte, má to spousty výhod.


Co se změní po přihlášení ke Googlu?

Google vám při vytvoření účtu obvykle připojení k sociální síti Plus nabídne sám. Jestliže jí nemůžete najít, prostě do prohlížeče napište plus.google.com. První, co se vám pak objeví (i v počítači, tabletu nebo telefonu, je váš osobní tzv. Stream - tedy Proud. Tím se myslí proud informací. Pokud si přidáte jakékoliv stránky, komunity nebo lidi do svých Kruhů, příspěvky se vám začnou objevovat právě v této osobní verzi Google Plus. Pokud se chcete přímo připojit k naší komunitě, nejjednodušší je použít tuhle černobílou vizitku s podivnými fleky.

Prostě do prohlížeče v libovolném zařízení napište tu zkrácenou adresu (jenom pozor na velká a malá písmena). Anebo, pokud máte telefon či tablet s foťákem, otevřete aplikaci která umí číst QR kódy, namiřte foťák na vizitku - a komunita se vám otevře sama. (Některé telefony to umí samy, jinak hledejte v obchodě s aplikacemi něco jako QR code reader).

Jako přihlášenému uživateli se vám otevře několik možností nastavení navíc. Ideální je nastavit si to vše na počítači. Mobilní verze nemusí obsahovat všechny možnosti. První nastavení se týká e-mailu:

Kliknutím na ten zvoneček si můžete nastavit posílání oznámení o nových příspěvcích. Budou vám chodit na váš emailový účet Google. Mail o novém příspěvku obsahuje i fotky nebo odkaz na video. Pokud je text delší, prostě po několika větách skončí třemi tečkami. Přes to červené tlačítko si můžete automaticky zobrazit daný příspěvek (a zase - stejně to funguje i na mobilech a tabletech). Všimněte si, že ke každému mailu jsou připojené i instrukce, co všechno a jak můžete měnit:



Jiná upozornění e-mailem vám budou chodit automaticky. V základním nastavení vám totiž Google Plus pošle mail i tehdy, když vás někdo zmíní v příspěvku, sdílí něco pouze s vámi, anebo přidá komentář do pod příspěvek, který jste komentovali i vy. I tato upozornění jdou zrušit - ale už se netýkají pouze komunity, takže patří do celkového nastavení vašeho účtu. Pokud chcete něco změnit tam, klepněte v levém horním rohu na svou ikonku užvatele, klepněte na Účet - a můžete si hrát. ;-)

To šedé ozubené kolečko hned vedle zvonečku vám otevře následující nabídku:


Zde si jenom vysvětlíme, co dělají ty poslední dvě možnosti: Můžete si zde zvolit, zda v tom svém hlavním osobním streamu (chcete-li, na vaší stránce v Plusu) uvidíte nové příspěvky, které se v komunitě objeví. A kolik jich má být. Google se při jejich výběru řídí tím, jak moc mají plusek (ještě o nich budeme mluvit), nebo komentářů. Jenomže - to v případě naší komunity není zrovna spolehlivé. Kolik plusek  asi získá sdělení, že spadly servery, že? Takže smysl má jenom možnost úplně to vypnout, nebo vybrat možnost Více.;-)

Jak to celé funguje?

Google Plus je klasická sociální síť. Je tedy orientována především na to, co děje právě teď. Ovšem proti Facebooku má pro naše účely několik zásadních výhod: zde můžete listovat tak daleko do minulosti, jak chcete. A protože jsme na Googlu, funguje zde super vyhledávání. Jeden příklad za všechny. Stačí do komunitního hledání napsat VK30 a Google vám okamžitě najde všechny příspěvky, kde se vyskytují tanky, které začínají těmito písmeny a čísly:



Všimněte si přitom několika věcí: výsledky jsou seřazené podle „kvality“, ne podle data. Na prvním místě je proto příspěvek s 10 komentáři. Už kvůli této vlastnosti má smysl dávat pluska (tím tlačítkem +1) příspěvkům, které se vám líbí, nebo je považujete za důležité. Na rozdíl od fóra zde nejde o ocenění autora, ale kvality či významu informace v samotném příspěvku. Pokud pluska chybí, řídí se vyhledávání pouze počtem komentářů.

Druhou věcí, která stojí za povšimnutí je to, že hledání jsou kategorie příspěvků ukradené. Pokud se o nějakém vékáčku psalo v kastlíku Americká vozidla, najde to také. Dokonce přitom umí hledat i v komentářích. Takže stačí, ze ho někdo zmíní v rámci diskuse.

Samozřejmě, aby tohle fungovalo spolehlivě, vždy když píšete o nějakém vozidle, měli byste přímo do příspěvku napsat jeho celé a správné označení. Ne, nestačí, že je na připojeném obrázku nebo v názvu videa. Toto hledání funguje pouze na texty. Kategorie vozidel jsou pouze pomůckou pro ty případy, kdy neznáte přesné označení, nebo je špatně napsané, nebo na ně někdo zapomněl. Vyhledávání vám naproti tomu dokáže najít úplně vše - od výsledků, které někdo s daným vozidlem dosáhl, až po to, že se například změnila jeho specifikace - což by mohlo být například v aktualitách.

Když to tedy shrneme - v základním stavu tedy vidíte příspěvky od nejnovějších k starším. Pokud vás zajímá nějaké téma, vyberete si ho v kategoriích (Aktuality atd.). No a pokud chcete zjistit, zda se v komunitě nepsalo o něčem konkrétním, zkusíte to vyhledat. Hledání vám pomůže i tehdy, pokud si třebas pamatujete autora a téma, nebo nějaké slovo, které v tom příspěvku či ve vašem komentáři padlo. Google si ve většině případů spolehlivě poradí.

Jak se zúčastnit cvrkotu?

Já vím, následující část vám bude připadat jak pro malé děti. Ale věřte, spousta lidí o některých těchto věcech nic netuší a pak se zbytečně trápí s hloupostmi, které jsou často jednoduché jako facka.

Stačí začít psát do toho okénka nahoře s otázkou Co je nového... .


Tento konkrétní příspěvek pak vypadá takhle:


Přidávání fotek je tak jednoduché, že je nebudu moc rozepisovat. Prostě při psaní příspěvku klepněte na modrou ikonku foťáku, nahrajte fotku z počítače - a je to. Co potřebujete vědět je akorát to, že v Google Plus nemáte žádný limit v tom, kolik fotek můžete zveřejnit. S jednou výjimkou: pokud si zvolíte, že chcete fotografii sdílet v originální velikosti. Ta může být mnohem větší, než standard pro Plusko. Dá se to, ale to už drobet ukousne z vaší uživatelské kapacity, což je 10 GB. Sem se počítají všechny vaše maily, soukromé fotky, dokumenty, videa atd. Ale věřte, některé zdejší mé účty mají už kolem deseti let a nikdy se mi nepovedlo tento limit vyčerpat. ;-)

Žlutá ikonka Odkaz není žádná záhada, ale jsou zde dvě věci, které byste o ní měli vědět:

  1. Používá se i na videa z YouTube. Jednoduše do okénka zkopírujete adresu a Plusko automaticky vytvoří náhled i s možností spustit ho přímo v příspěvku. Ta rudá ikonka Video je ve skutečnosti určená pro mnohem složitější hrátky - a klidně na ní zapomeňte.
  2. Když odkazujete na nějakou stránku, sami můžete vybrat obrázek, který se u ní zobrazí. Google totiž umí z odkazu „vytáhnout“ většinu ikonek a obrázků. Ten trik je prostý:


Jsou tam ještě ikonky Událost a Anketa. Ty ale pro tuto chvíli necháme být. To je už trochu vyšší dívčí. Stejně, jako například práce s fotoalby či videokanály. Když bude zájem, napíšu pokračování tohoto návodu ve verzi „pro pokročilé“.

Jak na mobilní zařízení?

Pokud máte Android nebo iPhone, neměli byste narazit na žádný zásadní problém. Jablíčkáři prostě navštíví tuto stránku a stáhnou si vše potřebné. Telefony a tablety s Androidem mívají vše potřebné už nainstalované. Ale pokud si nejste jistí, také se můžete podívat, co všechno máte od Googlu k jeho službám k dispozici.

Chci vás v tomto směru upozornit jenom na to, že při pokusu otevřít stránku komunity vám telefon či tablet může nabídnout dvě možnosti a ty se trochu liší podle toho, zda použijete prohlížeč, nebo přímo aplikaci G+. Ukážu vám to na obrazovce androidího tabletu:

Komunita v prohlížeči. V zásadě vás zde nečekají žádná velká překvapení. Ale mobilní verze Pluska se přeci jenom mírně liší. Jak můžete vidět, Kategorie se rozbalují z levého horního rohu a příspěvky se zobrazují pouze v jednom sloupci.

Kvůli úspoře mobilních dat se nové příspěvky nezobrazují automaticky ale až po tom, co zmáčknete tlačítko pro obnovení (ty dvě malé kulaté šipečky v pravém rohu.

Ale jak můžete na obrázku vidět, i když nemáte PC a nejste přihlášení, můžete si v komunitě číst. Opět ale platí, že pro přispívání, komentování atd. se musíte přihlásit.

Prohlížeč je lepší volbou, pokud vám jde jenom o nějaké informace (například kalendář operací) a nechcete se trvale přihlašovat na služebním mobilu nebo tabletu, který používá více lidí.

Komunita v aplikaci G+. Najdete si ji pro svůj telefon či tablet pod těmi odkazy výše. Umí toho více, než mobilní verze webu a také u ní platí, že vám komunitu zobrazí i bez přihlášení. Jak vidíte, více se i podobá na to, jak vypadá na PC.

Další výhodou je, že vás umí upozorňovat na nové příspěvky či komentáře i bez toho, že je právě aktivní. Pokud máte telefon či tablet pouze pro svou potřebu je aplikace lepší volbou.

Jak se chovají další části naší komunity (kalendář, dokumenty, fotogalerie) si můžete ověřit jednoduše tak, že si zkusíte pomocí zkrácených adres nebo QR kódů otevřít pomocí vizitek, které najdete na této adrese.


Co takhle trochu sci-fi?

Vlastně - nejde o žádné sci-fi, tohle všechno zde opravdu jde udělat. A stačilo by k tomu pouze to, aby si co nejvíce hráčů aktivovalo službu Hangouts.

Je to samostatná služba Googlu úzce provázána s Pluskem. Představte si to jako kombinaci chatu typu ICQ nebo Facebook Messengeru s internetovým telefonem a videotelefonem. Můžete tak přímo kontaktovat každého, kdo vám to umožní (já to mám povoleno). Stačí na stránce klepnout na takovou tu šedou bublinku s uvozovkami v pravém horním rohu, nechat si vyhledat Mato hrac a v okénku, které tam vyskočí, mi něco napsat. Pokud budu u mašiny, odpovím okamžitě. To samé můžete udělat z mobilu - akorát k tomu potřebujete samostatnou aplikaci Hangouts (najdete ji pod těmi odkazy pro iPhone a Android výše).

Jak jsem zmiňoval, Hangouts umí i telefonovat (přes internet). Stačí si přes ní zavolat, pustit si telefon nahlas - a můžete hrát a domlouvat se i s hráči, kteří nemají headset k Xboxu. Anebo se pustí videohovor. Představte si - mobil nebo tablet namířený na obrazovku a mohli bychom se dívat, jak kdo z nás hraje... Současně může být takto spojených až deset lidí. A celý záznam se pak dá uložit na YouTube.

V této službě se dá sdílet i obrazovka počítače. Takže si umím představit vysílání, kde si na obrazovce postupně probereme slabé a silné stránky tanků přímo na webu modelářů z mého počítače. Mohli byste se přitom ptát, přispět svými zkušenostmi atd.

Tohle asi necháme na samospád. Pokud se najde dost zájemců schopných si tu službu spustit, můžeme to zkusit. A ostatní si to kouknou později z YouTube.

Anebo si vystačíme s tím, co už máme. Přestože jsme amatéři, kteří to dělají pouze ve volném čase, už ani to není málo. Připojte se a uvidíte. ;-)

Žádné komentáře:

Okomentovat